Bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się zdobyć kule do kwiatów o nie budzącej wątpliwości proweniencji. Prezentowane wazony wykonano w hucie Hortensja i ozdobiono katalogowym lekkim szlifem.

Kule do kwiatów były bardzo popularnym modelem u wszystkich producentów szkła, ponieważ to podstawowa obrotowa bryła przestrzenna. Skoro naczynie o tym kształcie było powszechne w każdej hucie, zatem przypisanie dziś dostępnych wazonów do konkretnego wytwórcy, stwarza duże trudności.

DSCN6944

skan z katalogu Huty Hortensja

DSCN6945

skan z katalogu Huty Hortensja

Jedną z możliwości właściwej identyfikacji jest porównywanie szlifów. W przypadku moich dwóch wazonów można być pewnym pochodzenia. Szlif jest oznaczony numerem 9591. Przy okazji analizy rysunku w katalogu warto zauważyć, że Huta Hortensja produkowała wazony kule w 7 rozmiarach.

DSCN6926

Różowy wazon ma 15,7 cm wysokości i średnicę 18 cm, natomiast bezbarwny-iryzowany 17,5 cm wysokości i 20 cm średnicy. Szczególną własnością szkieł optycznych są podziały dające wyjątkowy efekt wizualny. Tutaj jest ich 12 i jest to kolejna cecha, która pokrywa się z katalogiem. Można jedynie zadać pytanie, czy liczba tzw. podziałów optycznych była taka sama przy każdej wielkości tego modelu. Moje wazony niewiele się różnią od siebie, zatem taka sama ilość podziałów nie dziwi.

DSCN6934DSCN6929DSCN6940

Wazony mają dość dużą wylewkę, są raczej na większe bukiety ale krótszych kwiatów. My je używamy jako bomboniery na słodycze czy pojemniki na orzechy włoskie.

DSCN6921

2 komentarze

  1. Beata

    Dawno tu nie zaglądałam a tu proszę, tyle nowych rzeczy. Cieszę się, że wznowił Pan swoje publikacje. Już się martwiłam, że następna wartościowa strona wygasła. Pozdrawiam (lawendowy zagajnik)

    Odpowiedz
  2. PasteLove

    Witam, czy zna Pan może pozostałe 6 rozmiarów kul optycznych? Jeśli tak,była bym wdzięczna

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany