Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie wyjazd na Białoruś, by na własne oczy zobaczyć do dziś działającą Hutę Niemen, a szczególnie zwiedzić muzeum, w którym wystawione są wytwory fabryki. Kilka zdjęć prezentujących eksponaty przesłał mi kilka miesięcy temu Pan Władysław Stolle, prawnuk Juliusza Stolle, współzałożyciela Huty Szklanej. Ilość i różnorodność obiektów wystawionych w Muzeum, skłania do wyjazdu, a jedynym problemem jest dobre zaplanowanie podróży na Białoruś.
Jakież było moje zadowolenie, gdy znalazłem informację o wystawie Niemeńskie Art Deco, w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, gdzie swoje eksponaty prezentuje Państwowe Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Grodnie. Nie wiem czy są to te same obiekty, o których pisał mi Pan Władysław Stolle, bo on polecał pójście do Muzeum w Brzozówce. Możliwe jednak, że Brzozówka to oddział Muzeum w Grodnie.
Na wystawie w Białymstoku można zobaczyć ponad 300 szkieł Huty Szklanej J.Stolle Niemen, co jest nie lada gratką dla kolekcjonerów, historyków sztuki i miłośników polskiego szkła przedwojennego. Dla porównania podam, że w polskich wszystkich muzeach nie ma tylu szkieł niemeńskich, a żeby je zobaczyć trzeba odwiedzić kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce, a i tak może się okazać że eksponaty są w magazynie, niedostępne dla zwiedzających.
Tak więc nie ma wyjścia, i trzeba jechać do Białegostoku. Niestety nie wydano katalogu z okazji wystawy, zamieszczam zdjęcia ze strony Muzeum (za zgodą), i oczywiście po osobistym zwiedzaniu będzie relacja na blogu.
Ciekawa jestem,czy był Pan w końcu na tej wystawie.Relacji nie widzę,a chciałabym się podzielić spostrzeżeniami,bo byłam.
Byłem natychmiast jak się dowiedziałem. Relacja będzie. Tytuł już mam 🙂
Dokładnie 2 lata temu zwiedzałam hutę Niemen w Brzozówce na Białorusi. Oprócz pokazów z produkcji, widziałam także znajdujące się tam muzeum przyzakładowe, które jest bardzo ciekawe, ale prezentuje głównie powojenną produkcję. Obiekty z okresu międzywojnia są stosunkowo skromne i niezbyt liczne. O ile mi wiadomo pochodzą z darowizn z Polski, przynajmniej częściowo. Raczej nie mają nic wspólnego ze zbiorami Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie (ono mieści się kompleksie zamku w Grodnie). Słyszałam natomiast o prywatnej kolekcji wczesnego szkła Niemen, ktore można zobaczyć w Nowogródku, w prywatnej galerii malarstwa.