W ubiegłym miesiącu opisałem na blogu Muzeum Mazowieckie w Płocku, i ich wystawę czasową, która odbyła się w 2011 roku. Pretekstem do wpisu było otwarcie w grudniu ub.r. stałej wystawy „Wnętrza Art Deco”. Ekspozycja ta bardzo mnie ucieszyła, ponieważ na wcześniejszej wystawie czasowej, można było zobaczyć naprawdę ciekawe obiekty. Opisałem lampę Marciniaka oraz szkła Huty Niemen.

DSCN2157
Prezentowane na wystawie szkła były oznaczone co do proweniencji, koloru, rodzaju szkła czy metody wytworzenia. Szkła Huty Niemen były najlepiej opisane, i tak jak napisałem, to nie mam wątpliwości co do pochodzenia tych wyrobów. Właściwie to tylko sprawdziłem czy numer katalogowy się zgadza, i tyle. Nie zamieszczałem skanów z katalogu fabrycznego.

Napisałem także, że wystawiono dwa wazony niezidentyfikowane (określając jako kraj pochodzenia – Polska, i czas – lata 30-te XX wieku), oraz po jednym wazonie z hut szklanych Zawiercie i Hortensji (zaznaczyłem także, że nie mam pewności co do pochodzenia tych szkieł).

niemen 1060
Przeczucie mnie nie myliło, i jestem niezwykle zaskoczony, ponieważ wertując kilkanaście katalogów i analizując tysiące rysunków szkieł, skojarzyłem zupełnie przypadkowo, pochodzenie wazonu wystawionego jako szkło huty Zawiercie.

DSCN2158

interesujący mnie wazon zielony

Porównując eksponowany wazon i skany z katalogu, raczej nie można mieć wątpliwości co do prawidłowej identyfikacji. Oczywiście wazonu nie miałem w ręku, opieram się na zdjęciach, które wykonałem w 2011 roku, ale jestem niemal pewien co do proweniencji tego obiektu.

niemen 1060 - wersja 2
DSCN2158 - wersja 2
Należy stwierdzić, że jest to wazon Huty Szklanej J.Stolle Niemen (korekta ZS). Niewysoki eksponat, w kolorze zielonym, szlifowany, o podstawie ośmiokąta foremnego, rozszerzający się do około 2/3 wysokości, a następnie zwężający. Szkło dmuchane. W katalogu fabrycznym występuje pod numerami 1060 i 1064, i nie mam pojęcia czym się obie pozycje różnią. Moje skany są nieczytelne, i bardzo by mi się przydała kopia bezpośrednio z oryginału katalogu huty Niemen.
Najbardziej zaskakujące jest to, że najczęściej szkła innych hut są identyfikowane jako szkła niemeńskie. Tutaj stało się zupełnie odwrotnie. Postaram się poinformować Muzeum, o moich spostrzeżeniach.
Post Scriptum 02.04.2013

Otrzymałem odpowiedź z Muzeum Mazowieckiego w sprawie moich spostrzeżeń odnośnie zielonego wazonu. Okazuje się, że wazon ma trawioną sygnaturę „Zawiercie”, a muzeum nie posiada katalogu huty. Czy to zamyka identyfikację? Myślę, że nie.
Potrzebuję, aby ktoś kto posiada katalogi huty Zawiercie, spróbował odnaleźć ten wazon. I jeszcze jedna prośba, jeśli ktoś jest w posiadaniu szkła sygnowanego „Zawiercie”, proszę o kontakt.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany