Od momentu pokazania karafki z tacką, pochodzącej z Huty Szklanej J.Stolle „Niemen”, moja kolekcja powiększyła się o dwie karafki i cztery kieliszki tego samego modelu. Niestety obydwie karafki nie posiadają korków. Proszę o kontakt osoby, które posiadają same korki, chciałbym kupić albo wymienić się.

DSCN7331
Przy okazji uzupełnię informacje, które podałem w poście opisującym zestaw do likieru nr 1531.

karafka 1531-kopia

rysunek w katalogu fabrycznym

Matowanie karafek mogło dotyczyć różnych płaszczyzn, a efekt jest widoczny na karafkach różowych.

DSCN7404
Wszystkie karafki mają niemal identyczne wymiary, różnice są rzędu 1-2 mm, ale za to masa jest różna. Najlżejsza jest bezbarwna – 348 gram, a najcięższa różowa – 442 gram. Widać na zdjęciu dna karafek, ścianki jednej z nich są dużo grubsze. Stąd też może wynikać intensywność koloru.

DSCN7352
Niebieską karafkę nabyłem razem z kieliszkami, których kolor wydaje się lżejszy, ale może to wynikać także z grubości ścianek. Kieliszki są pojemności dokładnie 2 cl., czyli w karafce mieści się dokładnie 20 kieliszków.

DSCN7336
Karafki są wysokości 166-167 mm, a kieliszki 68 mm.

DSCN7348

Post Scriptum 01.02.2014

Dzięki czytelniczce bloga udało mi się kupić niebieski korek, chciałbym jeszcze raz w tym miejscu, podziękować za informację. Co prawda jest częściowo matowany, ale karafka zupełnie inaczej się prezentuje z korkiem.

DSCN7387

DSCN7391

W międzyczasie zdobyłem dwa bezbarwne matowane kieliszki. Jeden z nich jest nieznacznie niższy, zapewne krawędź była wtórnie zeszlifowana.

DSCN7395

5 komentarzy

 1. Andrzej Szymczak

  Nie tylko karafki były matowione dwojako.Tak samo matowione były korki. Szukanie korków to nie lada wyzwanie ja nie trafilem nigdy pojedyńczego. Nie kazdy pasuje bo wylewy znacznie sie różnia niestety 🙁 . Więc jak już trafimy rozmiar to musimy jeszcze trafić w kolor (no chyba że jest to czarny korek) na koncu zostaje odpowiednie matowienie. Życze powodzenia w poszukiwaniu

  Odpowiedz
 2. Zbieracz Staroci

  Wiem że znalezienie korka to niemal cud, ale można pomarzyć. Nie każdy korek będzie pasował, ale można ewentualnie doszlifować. Właśnie liczę na czarny.
  A w ogóle to myślę, że jak komuś się zbije sama karafka, to korek wyrzuca, a jak odwrotnie to zostawia karafkę. Oczywiście wyrzucanie korków nie dotyczy kolekcjonerów.
  Posiadam mnóstwo szkła, a tylko dwa stłukłem. Ledwo kupioną karafkę

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany