Przyszedł czas na prezentację szkieł huty Niemen. Posiadam kilkanaście wytworów tej huty, i trudno mi zdecydować od którego zacząć. Pochwalę się więc najnowszym zakupem – tacą z kompletu do likieru i posiadaną od kilku lat karafką z tegoż zestawu. Po kilku latach zbieractwa, zrozumiałem że należy kupować nawet części zestawów. Na przykład, warto kupić nawet jeden kieliszek, karafkę bez korka czy przykrywkę od bombonierki, bo jeśli komplet jest rzadki, to być może kiedyś uda się dokupić brakujący element. Cena np. karafki bez korka, może być bardzo atrakcyjna. Spotykam się z kupującymi, którzy chcą kupić komplet np. 6 kieliszków, a jest to prawie niemożliwe, jeśli szkła są unikatowe. Należy mieć dużą cierpliwość, stale poszukiwać, kupować pojedyncze elementy kompletu.

DSCN7309

DSCN7299

W moim przypadku kupiłem kilka lat temu różową karafkę z korkiem i oczywiście liczyłem na to, że kiedyś dokupię tackę czy kieliszki. Zdawałem sobie sprawę, że w tym wzorze huta Niemen produkowała zestawy w różnych kolorach i wykończeniu. Traf chciał, że teraz dokupiłem tackę w identycznym kolorze.

katalog

rysunki w katalogu firmowym

Komplet do likieru występuje w katalogu firmowym huty Niemen pod numerem 1531, składa się z karafki, kieliszków i tacki. Dodatkowo tacka występuje jako samodzielny element pod numerem 1811.

karafka

korek
Kolor szkła to bardzo delikatny róż, karafka jest częściowo matowana – aby uwydatnić wzór, tacka natomiast nie ma matowych elementów. Szczególną uwagę zwraca kształt korka.
Ciekawe jest, a zauważyłem to dopiero kompletując zdjęcia do tego wpisu, że trzy eliptyczne linie na karafce rozpoczynają swój bieg od lewej strony dna ku górze prawej strony szkła. W katalogu natomiast linie te biegną od prawej do lewej strony. Podobnie jest przy tacy. Wysokość karafki z korkiem to 23,5 cm i można do niej nalać ok. 0,4 litra płynu, tacka ma 21,5 cm średnicy.

DSCN7307
Moja tacka pochodzi z kompletu, który nie był matowany, odbity wzór na szkle jest mało wyraźny i lepiej go widać pod kątem. Posiadam także drugą karafkę, bezbarwną ale niestety bez korka, i w tym przypadku widać jak dużo daje matowanie wybranych części karafki. Dodatkowo, szkła z dekoracją matowania, są jakby bardziej eleganckie, a w dotyku jedwabiste.

DSCN7327
Na temat technologii matowania napiszę oddzielny post. Na koniec dodam, że huta Hortensja produkowała komplet toaletowy z bardzo podobnym wzorem co opisana dziś karafka huty Niemen, ale o tym będzie w innym tekście.

3 komentarze

 1. Iwona Kwiatkowska

  Podobnie jak Pan ,posiadam dwie karafki:jedną z korkiem,drugą bez oraz tackę.Tacka, jak i jedna z karafek ,jest w kolorze topazowym,ale jej rant oprócz zdobienia wklęsłym ząbkowaniem(ząbków jest 96) jest falisty.Wzór na tacce jest matowany.Sądzi Pan,że to też może być Niemen?

  Odpowiedz
 2. Marta

  Witam.
  Zapraszam, w dniu dzisiejszym pojawi się karafka w kolorze uranowej zieleni. Może Pana zainteresuje. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany