Jakób Gross w swoim katalogu wyrobów Huty Szklanej Niemen, zamieścił reklamy zastawy stołowej Jagro. Oczywiście nazwa tego kompletu nie była nadana przez fabrykę Stollego, była zapewne wymyślona przez Grossa z powodów marketingowych. Łatwiej, po prostu, zapamiętać nazwę dosyć obszernego zestawu, składającego się z kilkunastu, a może więcej modeli (może ktoś policzy?). Klienci mogli sukcesywnie dokupić brakujące elementy, pamiętając jedynie nazwę. Sprzedający natomiast, z łatwością namawiał do zakupu kolejnych szkieł z zestawu.

DSCN7548

Przedstawiam dziś jeden z elementów zastawy stołowej Jagro, talerz (model 1395) i klosz do sera (model 1378) w kolorze niebieskim (szafirowym).

klosz

bez nazwy

rysunki w katalogu fabrycznym

O ile talerze można jeszcze nabyć, to w zestawie z kloszem, oprócz oczywiście mojego, jeszcze się nie spotkałem. U Grossa pokazana jest zastawa Jagro do herbaty, śniadania i do kolacji, a mój element nie występuje na żadnym z tych trzech zdjęć, stąd moja prośba o wyliczenie wszystkich modeli huty Niemen, które można przypisać do tego kompletu.

DSCN7543

Talerz ma średnicę 24,7 cm, jest wykonany w technologi szkła prasowanego, klosz o średnicy 16,6 cm został wydmuchany i dodatkowo zastosowano zdobienie optyczne.

DSCN7551

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany