Prezentuję dziś obowiązkowy element galanterii stołowej, jakim jest solniczka. Bywały bardzo różne formy przyprawników, i na ogół nie zwraca się na nie szczególnej uwagi. Huty szkła produkowały bardzo podobne do siebie wyroby, niewyróżniające się jakąś specjalną formą. Jednak projektant Huty Niemen, wymyślił bardzo ciekawą, przystającą do okresu art deco, formę zwykłej stołowej solniczki.

DSCN6462
Przyprawnik jest koloru różowego, cały matowiony, o niewielkich wymiarach (10 cm na 8 cm). W katalogu Huty występuje pod numerem 1800, szkło prasowane.

DSCN6457

DSCN6466
Zwraca uwagę niezwykły kształt przyprawnika oraz miejsca na sól i pieprz. Widać, że projektant włożył dużo pracy, w tak niewielki i pozornie mało interesujący element wystroju stołu.

DSCN6459
Zapewne większość czytających stwierdzi, że nie lubią takich przyprawników, bo się z nich trudno korzysta. Jednak w tamtych czasach były one powszechne, i nikt nie marudził, ponieważ trzeba wiedzieć jak ich używać. Zainteresowani znajdą odpowiedź na blogu Piotra Adamczewskiego, świetnego felietonisty i krytyka kulinarnego.

DSCN6461

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany