Do tej pory nie prezentowałem żadnych szklanych pojemników, więc pokazuję niezwykle dekoracyjny eksponat w stylistyce art-deco, zamieszczony w katalogu Huty Szklanej Hortensja w dziale kuferki pod numerem 481.

DSCN7706

kuferek 481

rysunki w katalogu firmowym, kuferek model 481

Szkło wykonano w technice prasowania, składa się z dwóch części, pojemnika i przykrywki.

DSCN7712
Bardzo oszczędna prostopadłościenna forma, została uzupełniona charakterystycznym motywem art-decowskim, jako uchwyt, oraz nawiązującym do niego wypukłym ornamentem na każdej ze ścianek szkatułki.

DSCN7716

DSCN7715

DSCN7719

Bardzo możliwe, że motyw zaczerpnięty został z układu rozwiniętych kart do gry, a kuferek właśnie służył do ich przechowywania.

DSCN7708
Moja szkatułka jest w kolorze różowym z powierzchniami częściowo matowanymi, uwydatniającymi ornament. Dno jest szlifowaną płaszczyzną, o wymiarach ok. 8 x 12 centymetrów. Wysokość szkła razem z uchwytem to około 9,5 cm.

DSCN7707
Oprócz tej szkatułki posiadam jeszcze dwie tego samego modelu, nie matowane i niestety bez przykrywek. Jeśli ktoś posiada to już wie co ma zrobić.

DSCN7725

Kuferki można wykorzystać wszelako, na biżuterię, spinki, wizytówki, pamięci flash i jakąkolwiek drobnicę albo po prostu na karty do gry. Czy ktoś jeszcze gra w karty albo w prawdziwego chińczyka?

DSCN7728

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany