Zapraszam wszystkich czytelników bloga na wystawę „Szklana przeszłość Piotrkowa”, która w dniach 12 czerwca – 31 sierpnia odbędzie się w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Jak sama nazwa mówi, ekspozycja związana jest hutami szkła. Bo warto wiedzieć, że na terenie miasta funkcjonowało kilka fabryk, choć to Huta Hortensja była największą i najbardziej znaną.
Obrazek
Dzięki kierownictwu Muzeum, a szczególnie zaangażowaniu Pani Marty Markowskiej, kustosz Działu Historii Sztuki, będzie można zobaczyć produkty Huty Szklanej Hortensja. Będą to wyroby zarówno przedwojenne jak i powojenne, ale nie tylko. Muzeum pokaże pamiątki związane z historią huty oraz narzędzia, tzw. warsztat pracy hutnika szklarza.
53434

Zamek w Piotrkowie Trybunalskim, źródło: Muzeum w Piotrkowie

Przy okazji warto zwiedzić całą ekspozycję Muzeum w Piotrkowie, mieszczącą się w okazałym, liczącym 500 lat Zamku – rezydencji królów i siedzibie Trybunału Koronnego.
DSCN9224
DSCN9228
Dla mnie osobiście będzie to bardzo szczególna wystawa, ponieważ będę mógł zobaczyć … własną kolekcję szkła huty Hortensja. Wraz z zaprzyjaźnionym kolekcjonerem z Poznania postanowiliśmy, że udostępnimy posiadane eksponaty na widok publiczny. Tym samym spełni się jeden z moich celów w promocji polskiej sztuki użytkowej. Z naszej strony pojawi się ponad 120 szkieł huty Hortensja, do tego kilkadziesiąt eksponatów innych kolekcjonerów i tych będących w zasobach Muzeum.
DSCN9172
Na koniec podam jeszcze nieoficjalną informację, mianowicie Muzeum w Piotrkowie postanowiło wydać reprint przedwojennego katalogu Huty Szklanej Hortensja, który najprawdopodobniej pojawi się w drugiej połowie czerwca. Tym bardziej polecam pojechać i na własne oczy zobaczyć „Szklaną przeszłość Piotrkowa”.

5 komentarzy

 1. Iwona Kwiatkowska

  Wspaniała wiadomość.Wystawa na pewno stanie się celem jakiejś letniej wyprawy.

  Odpowiedz
 2. Karolina

  Byliśmy na wystawie już drugiego dnia i bardzo polecam na własne oczy zobaczyć „Szklaną przeszłość Piotrkowa”.
  I chciałabym podziękować Panu Irkowi i Panu Grzegorzowi za udostępnienie swoich eksponatów.

  Odpowiedz
 3. rf

  I ja też byłem. Fajna, kameralna wystawa, tak jak i całe muzeum, choć czuć „królewską” powagę. ?I jakże inne uczucie/odczucie zobaczyć szkła nie na zdjęciu tylko na żywo. Jedyny mankament to fakt, iż część szkieł umieszczono na tak niskim poziomie, że przy moim wzroście trzeba było praktycznie paść na kolana. Ale było warto:)
  Uszanowanie dla Muzeum i dla Kolekcjonerów, którzy się dzielą swoimi zbiorami.

  Odpowiedz
 4. Iwona Kwiatkowska

  Pokonałam blisko 300 km w dzisiejszym upale,by obejrzeć wystawę, a przy okazji Piotrków,w którym nigdy nie byłam.Jestem pod wrażeniem uprzejmości Pani Markowskiej,która pozwoliła mi przekartkować oryginalny katalog Huty Hortensja,oraz pod wrażeniem zbiorów prywatnych kolekcjonerów ,bez których wystawa chyba nie miałaby miejsca.Spodziewałam się ujrzeć znacznie więcej eksponatów,biorąc pod uwagę,że Huta zaprzestała swej działalności stosunkowo niedawno,znajdowała się na miejscu i jej wyroby są bardziej dostępne niż np.Niemna.Chyba że materiały z wzorcowni znalazły się w Sosnowcu w Muzeum Szkła Współczesnego.Wtedy trzeba wybrać się do Sosnowca.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany