Oj, bardzo dostojny ten serwis. Prosty, geometryczny, kanciasty, ale elegancko kanciasty. Wykonany w technologi szkła dmuchanego, następnie profesjonalnie szlifowany w kant. W niektórych miejscach krawędzie sfazowano.

DSCN9880DSCN9897

Komplet, karafka plus kieliszki, występuje w katalogu huty Juliusza Stollego pod numerem 1529, natomiast w wewnętrznej fabrycznej numeracji jest serwisem do likieru nr. 38. Karafka z korkiem jest wysokości 26 cm., bez korka 21 cm., średnica podstawy 9 cm. Kieliszki natomiast mają wysokość 6,5 cm i średnicę 4 cm. Wymiary powyższe należy traktować jako przybliżone, ponieważ same kieliszki różnią się miedzy sobą. Ponadto, choć tego nie widać, kieliszki nie są idealnymi graniastosłupami foremnymi o podstawie sześciokąta. Różnice w wymiarach  pomiędzy dnem a górną krawędzią są milimetrowe, podobnie jest z karafką.

1529

skan z katalogu Huty Niemen

DSCN9930

Spód wszystkich szkieł jest szlifowany i idealnie płaski. Niektóre serwisy był sygnowane trawionym znakiem J.Stolle, ale nie wszystkie. Z tego powodu podałem wymiary kieliszków i karafek, ale także dlatego, ponieważ bardzo podobny model wytwarzała huta czeska. Wszystkie poziome krawędzie sfazowano, a pionowe pozostawiono w kant.

DSCN9889DSCN9908DSCN9909DSCN9919

Karafka jest dosyć ciężka, bardzo stabilnie stoi i wygodnie się trzyma. Jest wspaniałą dekoracją stołu podczas delikatnie zakrapianego spotkania, albo wytwornym i estetycznym elementem wystroju. Cieszę się, że udało mi się pozyskać ten model, szczególnie że jest kompletny i prawie bez wad.

DSCN9887DSCN9921

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany